Zajímají vás výsledky, zápasy a statistiky?
Stáhněte si oficiální aplikaci EMF Euro 2017!

Češi na domácím mistrovství Evropy berou stříbro, penalty vyšly Rusku

18.6.2017 / AMF

Brno – Poslední krok nevyšel. Čeští reprezentanti v malém fotbale při závěrečném defilé sledovali korunovaci nových evropských šampionů, kterými se stali Rusové. Přesto jim vestoje děkovaly tři tisícovky fanoušků v brněnské aréně za Lužánkami. Domácí výběr došel do finále, kde až po pokutových kopech podlehl Rusku.

40705fe43b3b470f8a665323c7aeca3b

V normální hrací době skončilo utkání nerozhodně 1:1, penaltový rozstřel vyzněl 3:2 pro Rusko. „Jsme samozřejmě zklamaní, ale zároveň je druhé místo na mistrovství Evropy obrovský úspěch,“ pronesl brněnský gólman národního týmu Marek Gruber.

Na něm spočívaly zraky fanoušků v penaltovém rozstřelu, do kterého český celek vstoupil hůř, když nejlepší brankář turnaje Denis Koršikov vychytal českého útočníka Stanislava Maříka. „Cítím se hrozně a ještě dlouho to ve mně bude. Jsem zklamaný ze sebe, že jsem to zkazil klukům a nemůžeme slavit,“ kál se pražský forvard Mařík.

Další dva čeští střelci Tomáš Mica s Janem Koudelkou uspěli, stejně jako ruská trojice Jevgenij Vašurin, Erik Korčagin a na závěr nejstarší hráč turnaje Nikolaj Lichobabenko.

Čeští reprezentanti se dostali v závěru první půle do vedení, když chytře rozehranou standardní situaci parádně zakončil Mařík. Jenže čtyři minuty po přestávce se nádherně střelou přes hlavu prosadil ruský kapitán Aleksej Medvěděv. Ve druhé půli ještě Rusové kopali pokutový kop, který Lichobabenko nasměroval do tyče.

Také ve finále si hráči i přes chladné počasí užili ovace naplněného stadionu. „Bylo to něco neskutečného, v životě jsem nezažil takovou atmosféru, že by lidi chodili každý den v takovém počtu. Úžasný zážitek, rád bych si ho ještě někdy zopakoval,“ přál si brněnský gólman.

Bronzové medaile získalo na mistrovství Evropy poprvé v historii Maďarsko, které po bezbrankovém duelu porazilo Rumunsko 3:2 na pokutové kopy.

Finále:

Rusko - Česká republika 1:1 (0:1), pokutové kopy 3:2

Branky: 24. Medvěděv, rozhodující penalta Lichobabenko – 16. Mařík. Rozhodčí: Grigulo, Ciure – Gheorghe, Salimov. Žluté karty: 22. Korčagin, 40+1. Vašurin – 37. Bíro. Diváci: 3000.

Rusko: Koršikov – Bušuev, Kuksov, Kulagin, Marišin, Kapkov – Alborov, Botov, Lichobabenko, Merkulov, Vašurin – Faustov, Korčagin, Medvěděv.

Česká republika: Gruber (6. Bíro) – Hakl, Levčík, Salák, Doubravský, Mica – Bednář, Uhlíř, Koudelka, Paděra, Mařík – Režný, Polák, Macko.